Чифутка (Вељуса)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чифутка
археолошко наоѓалиште
Чифутка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Чифутка
Чифутка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′33″N 22°34′2″E / 41.47583° СГШ; 22.56722° ИГД / 41.47583; 22.56722Координати: 41°28′33″N 22°34′2″E / 41.47583° СГШ; 22.56722° ИГД / 41.47583; 22.56722
Основни податоци
Име Чифутка
Место Вељуса
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период хеленистичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Чифутка е археолошки локалитет кој се наоѓа во Вељуса, Општина Струмица.

Локалитетот претставува случаен наод од хеленистичко време. Во нивата на Наќе Араников во 1938 година била најдена мермерна плоча со релјефна претстава на божицата Атина. Плочата се чува во во Заводот и музеј во Струмица[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069