Манастир (Попчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастир
археолошко наоѓалиште
Манастир is located in Археолошки локалитет во Македонија
Манастир
Манастир
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°25′1″N 22°35′17″E / 41.41694° СГШ; 22.58806° ИГД / 41.41694; 22.58806Координати: 41°25′1″N 22°35′17″E / 41.41694° СГШ; 22.58806° ИГД / 41.41694; 22.58806
Основни податоци
Име Манастир
Место Попчево
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (градиште).svg градиште

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Градиште е археолошки локалитет кој се наоѓа во Попчево, Општина Струмица.

Локалитетот претставува градиште од доцноантичкото време. На 1 км источно од селото се наоѓа ниска чука, на која во нивата на Г. Василев има остатоци од темели на бедем и фрагменти од керамички садови и питоси, кои се простираат на површина од 100 х 60 м. Била најдена и монета од 4 век[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069