Баница (археолошко наоѓалиште)

Координати: 41°26′43″N 22°36′29″E / 41.44528° СГШ; 22.60806° ИГД / 41.44528; 22.60806
Од Википедија — слободната енциклопедија
Баница

Карта

Местоположба 41°26′43″N 22°36′29″E / 41.44528° СГШ; 22.60806° ИГД / 41.44528; 22.60806
Основни податоци
Место Баница
Општина Струмица
Тип

 некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Баницаархеолошко наоѓалиште во истоименото село, Општина Струмица. Оваа некропола е од доцноантичкото време. Се наоѓа на источниот раб на селото. Во 1958 година, при изградбата на патот Струмица-Вељуса бил уништен поголем дел од некропола со гробови од камени плочи. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Струмица[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069