Банско (римска населба)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Банско
археолошко наоѓалиште
Roman Bath Bansko, Strumica (3).jpg


Банско is located in Археолошки локалитет во Македонија
Банско
Банско
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°23′1″N 22°44′36″E / 41.38361° СГШ; 22.74333° ИГД / 41.38361; 22.74333Координати: 41°23′1″N 22°44′36″E / 41.38361° СГШ; 22.74333° ИГД / 41.38361; 22.74333
Основни податоци
Име Банско
Место Банско
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Банско е археолошки локалитет кој се наоѓа во Банско, Општина Струмица[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069