Дервиш (Банско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Дервиш
археолошко наоѓалиште
Дервиш is located in Археолошки локалитет во Македонија
Дервиш
Дервиш
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°23′1″N 22°44′36″E / 41.38361° СГШ; 22.74333° ИГД / 41.38361; 22.74333Координати: 41°23′1″N 22°44′36″E / 41.38361° СГШ; 22.74333° ИГД / 41.38361; 22.74333
Основни податоци
Име Дервиш
Место Банско
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Дервиш е археолошки локалитет кој се наоѓа во Банско, Општина Струмица.

Локалитетот претставува некропола од доцноантичкото време. Се наоѓа на источниот раб на селото, непосредно над термоминералниот извор „Врелото“. Во 1977 година, при изградбата на хотелот „Термица“ биле откриени неколку гробовицисти од камени плочи и еден гроб од тегули – тип „на две води“. Подоцна се извршени заштитни ископувања со што се откриени уште 11 гроба, сите од 4 век. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Струмица[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069