Марна Скрка (Рич)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Марна Скрка
археолошко наоѓалиште
Марна Скрка is located in Археолошки локалитет во Македонија
Марна Скрка
Марна Скрка
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′35″N 22°31′6″E / 41.44306° СГШ; 22.51833° ИГД / 41.44306; 22.51833Координати: 41°26′35″N 22°31′6″E / 41.44306° СГШ; 22.51833° ИГД / 41.44306; 22.51833
Основни податоци
Име Марна Скрка
Место Рич
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Марна Скркаархеолошко наоѓалиште во Рич, Општина Струмица.

Претставува населба од доцноантичко време. На 2 км североисточно од селото има рид со надморска височина од 870 м. На зарамнетото пла¬то со димензии од 100 х 70 м се среќаваат фрагменти од керамички садови и покривни ќерамиди[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069