Градиште (Вељуса)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Градиште
археолошко наоѓалиште
Градиште is located in Археолошки локалитет во Македонија
Градиште
Градиште
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′33″N 22°34′2″E / 41.47583° СГШ; 22.56722° ИГД / 41.47583; 22.56722Координати: 41°28′33″N 22°34′2″E / 41.47583° СГШ; 22.56722° ИГД / 41.47583; 22.56722
Основни податоци
Име Градиште
Место Вељуса
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Кастровица е археолошки локалитет кој се наоѓа во Вељуса, Општина Струмица.

Локалитетот претставува населба од римско време. На еден висок рид, оддалечен 4 км северно од селото, на платото на врвот, со површина од 150 х 150 м, има остатоци од темели на бедем.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]