Блатни пат (Вељуса)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Блатни пат
археолошко наоѓалиште
Блатни пат is located in Археолошки локалитет во Македонија
Блатни пат
Блатни пат
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°28′33″N 22°34′2″E / 41.47583° СГШ; 22.56722° ИГД / 41.47583; 22.56722Координати: 41°28′33″N 22°34′2″E / 41.47583° СГШ; 22.56722° ИГД / 41.47583; 22.56722
Основни податоци
Име Блатни пат
Место Вељуса
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Блатни пат е археолошки локалитет кој се наоѓа во Вељуса, Општина Струмица.

Локалитетот претставува осамен наод од римско време. На околу 600 метри северно од селото, во 1977 година во нивата на семејството Трбогазови бил најден фрагмент од надгробна стела моделирана во облик на медалјон. Фрагментот се чува во Заводот и музеј во Струмица[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069