Мешакл’к (Добрејци)

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Мешакл’к
археолошко наоѓалиште
Мешакл’к is located in Археолошки локалитет во Македонија
Мешакл’к
Мешакл’к
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°27′38″N 22°39′8″E / 41.46056° СГШ; 22.65222° ИГД / 41.46056; 22.65222Координати: 41°27′38″N 22°39′8″E / 41.46056° СГШ; 22.65222° ИГД / 41.46056; 22.65222
Основни податоци
Име Мешакл’к
Место Добрејци
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Мешакл’к е археолошки локалитет кој се наоѓа во Добрејци, Општина Струмица.

Локалитетот претставува населба од доцноантичко време .[1]. На 2 км југозападно од селото, на простор од 70 х 80 м, кој лежи десно од патот Струмица - Просениково, се наоѓаат фрагменти од населбинска керамика.

Поврзано[edit | edit source]

Наводи[edit | edit source]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069