Црква Свети Ѓорги (Баница)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Свети Ѓорги
археолошко наоѓалиште
Црква Свети Ѓорги is located in Археолошки локалитет во Македонија
Црква Свети Ѓорги
Црква Свети Ѓорги
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′43″N 22°36′29″E / 41.44528° СГШ; 22.60806° ИГД / 41.44528; 22.60806Координати: 41°26′43″N 22°36′29″E / 41.44528° СГШ; 22.60806° ИГД / 41.44528; 22.60806
Основни податоци
Име Црква Свети Ѓорги
Место Баница
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Црквата Свети Ѓорги е археолошки локалитет кој се наоѓа во Баница, Општина Струмица.

Свети Ѓорѓи претставува средновековна црква и се наоѓа југозападно од селото, на еден рид со зарамнето плато. Денеска од христијанскиот храм има останато само остатокот од еднокорабна црква. Ѕидовите се градени од кршен камен, тули и кал. Делумно зачуваниот олтар селаните го приспособиле за вршење на обреди[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069