Црква (Попчево)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква is located in Македонија
Црква
Местоположба на Црква во Македонија
Местоположба 41°25′1″N 22°35′17″E / 41.41694° СГШ; 22.58806° ИГД / 41.41694; 22.58806Координати: 41°25′1″N 22°35′17″E / 41.41694° СГШ; 22.58806° ИГД / 41.41694; 22.58806
Основни податоци
Место Попчево
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Цркваархеолошко наоѓалиште во Попчево, Општина Струмица.

Претставува населба од римско време. Во Заводот и музеј во Струмица се чува плоча со претстава на божицата Дијана која е донесена од селската црква, а веројатно била откриена на наоѓалиштата Градиште или Манастир[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069