Самарница (Струмица)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Самарница
археолошко наоѓалиште
Самарница is located in Археолошки локалитет во Македонија
Самарница
Самарница
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°26′15″N 22°38′35″E / 41.43750° СГШ; 22.64306° ИГД / 41.43750; 22.64306Координати: 41°26′15″N 22°38′35″E / 41.43750° СГШ; 22.64306° ИГД / 41.43750; 22.64306
Основни податоци
Име Самарница
Место Струмица
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Самарница е археолошки локалитет кој се наоѓа во Струмица, Општина Струмица.

Локалитетот претставува некропола од римско време. На јужната периферија на градот, на падините од планината Еленица, во 1977 година, при копањето на темелите за спомен-костурницата биле откриени 7 гроба со ориентација исток-запад. Гробовите имаат конструкција од римски тегули на две води, одозгора поврзани со имбрекси. Гробни прилози не се најдени, а погребувањето било извршено со кремација[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069