Прогон (Костурино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Прогон
археолошко наоѓалиште
Прогон is located in Македонија
Прогон
Местоположба на Прогон во Македонија
Местоположба 41°21′25″N 22°36′33″E / 41.35694° N; 22.60917° E / 41.35694; 22.60917Координати: 41°21′25″N 22°36′33″E / 41.35694° N; 22.60917° E / 41.35694; 22.60917
Основни податоци
Име Прогон
Место Костурино
Општина Струмица
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба

Период доцноантичко време
старохристијанско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Прогонархеолошко наоѓалиште во Костурино, Општина Струмица.

Претставува градиште од доцноантичко и старохристијанско време. На 2 км источно од селото, на левата страна на рекичката Прогон има тераса со површина од 500 х 200 м на која има фрагменти од керамички садови, питоси и покривни ќерамиди. До самиот брег на рекичката се наоѓаат темели од црква и некропола, а во месноста Буковиќ, која е во непосредната близина, има остатоци од топена бакарна руда[1].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069