Градско Балдовци

Координати: 41°25′24″N 22°39′47″E / 41.42333° СГШ; 22.66306° ИГД / 41.42333; 22.66306
Од Википедија — слободната енциклопедија
Градско Балдовци
Градско Балдовци во рамките на Македонија
Градско Балдовци
Местоположба на Градско Балдовци во Македонија
Градско Балдовци на карта

Карта

Координати 41°25′24″N 22°39′47″E / 41.42333° СГШ; 22.66306° ИГД / 41.42333; 22.66306
Општина Струмица
Население 626 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 27020
Надм. вис. 223 мнв м
Слава Свети Илија
Градско Балдовци на општинската карта

Атарот на Градско Балдовци во рамките на општината

Градско Балдовци — село во Општина Струмица, во околината на градот Струмица.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Влезот на црквата Свети Илија
Влезот на црквата Свети Никола
ОУ „Никола Вапцаров“

Градско Балдовци се наоѓа во југоисточниот дел на Република Македонија. Од најблискиот град Струмица е оддалечен 3 километри. Поради блискоста со градот, селото е наречено Градско Балдовци.

Надморската височина во селото е 223 метри а површината на селото изнесува 432 ха.

Селото се граничи со Струмица, Куклиш, Сачево, Дабиле.

Историја[уреди | уреди извор]

Името Градско Балдовци било образувано од машкото лично име Балдо и наставката "вци" - Балдовци. Поради блискоста до градот, со текот на времето именката Балдовци била додадена посвојната придавка Градско, па селото денес е познато како Градско Балдовци[2].

Потеклото на селото не е утврдено, но се споменува дека во него порано живеело македонско и турско население. На споменатата Етнографска карта од 1912 година селото е обележано со повеќе муслиманско одошто христијанско население. Според статистиката на Стефан Верковиќ, во 1889 година селото имало 523 жители.

Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. Балдовци се состоело од 35 семејства со 90 жители Македонци и 10 Роми[3][4] Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 година Балдовци имало 240 жители Македонци и 25 Турци[3][5].

Селото било под влијание на Бугарската егзархија. Според податоците на секретарот на егзархијата Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во селото живееле 216 Македонци и 18 Роми[3][6].

Стопанство[уреди | уреди извор]

Претежно занимање на населението е земјоделство и сточарство. Обработливото земјиште во селото зафаќа површина од 308 ха[7].

Демографија[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948375—    
1953437+16.5%
1961498+14.0%
1971532+6.8%
1981651+22.4%
ГодинаНас.±%
1991776+19.2%
1994732−5.7%
2002755+3.1%
2021626−17.1%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 350 Македонци.[8]

Поради својата добра местоположба во Струмичко Поле, во населеното место Градско Балдовци се забележува постојан пораст на населението. Во 1853 година селото имало 437 жители, од кои 423 Македонци и 14 Турци, во 1961 населението се зголемило на 498, од кои 481 Македонец, 9 Турци и 8 Срби, во 1971 година бројот на населението изнесувал 532 жители (91 семејство), во 1981 година - 133 семејство и 651 жител, 1991 - 190 семејства и 776 жители, во 1994 - 203 семејства и 732 жители, од кои сите Македонци.

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 755 жители, сите Македонци и 239 домаќинства.[9]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 626 жители, од кои 552 Македонци, 1 останат и 73 лица без податоци.[10]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 265 234 375 437 498 532 651 776 732 755 626
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[11]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[12]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[13]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[14]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1760 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[15]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 642 гласачи.[16]

На Македонски парламентарни избори во 2020 година, на овие избирачки места биле запишани вкупно 652 гласачи.[17]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

 • Постои фудбалски клуб Тркања кој од 2014 година го носи името Спартмани.[18]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. http://afk.mk/it/vis/news/2013/01/video-moeto-selo-gradsko-baldovci[мртва врска]
 3. 3,0 3,1 3,2 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
 4. Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 188-189.
 5. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 160.
 6. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 106-107.
 7. „Населено место - Белотино“. www.strumica.gov.mk. Посетено на 2013-05-04.
 8. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 9. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 10. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 11. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 12. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 13. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 14. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 15. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 29 декември 2019.
 16. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 29 декември 2019.
 17. „Парламентарни избори 2020“. Архивирано од изворникот на 2021-03-05. Посетено на 3 ноември 2020. line feed character во |title= во положба 21 (help)
 18. „Spartmani“. Посетено на 28 септември 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]