Прејди на содржината

Мемешли

Координати: 41°20′3″N 22°38′30″E / 41.33417° СГШ; 22.64167° ИГД / 41.33417; 22.64167
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мемешли

Поглед кон селото

Мемешли во рамките на Македонија
Мемешли
Местоположба на Мемешли во Македонија
Мемешли на карта

Карта

Координати 41°20′3″N 22°38′30″E / 41.33417° СГШ; 22.64167° ИГД / 41.33417; 22.64167
Општина Струмица
Население 16 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 27039
Надм. вис. 530 мнв м
Мемешли на општинската карта

Атарот на Мемешли во рамките на општината

Мемешли — село во Општина Струмица.

ОУ „Даме Груев“
Напуштена куќа во селото
Поглед кон селото од Дорломбос

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Мемешли се наоѓа во југоисточниот дел на Република Македонија. Од најблискиот град Струмица е оддалечен 22 километри.

Надморската височина во селото е 530 метри а површината на селото изнесува 1047 ха.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Претежно занимање на населението е земјоделство и сточарство. Обработливото земјиште во селото зафаќа површина од 107 ха[2].

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948214—    
1953245+14.5%
196195−61.2%
1971105+10.5%
1981109+3.8%
ГодинаНас.±%
1991122+11.9%
199482−32.8%
200244−46.3%
202116−63.6%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 150 Турци.[3]

На пописот од 2002 година, селото имало 44 жители, сите Турци.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 16 жители, од кои 15 Турци и 1 лице без податоци.[5]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 210 214 245 95 105 109 122 82 44 16
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[6]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[7]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[9]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

 • Подрачно Основно училиште Даме Груев

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1833 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[10]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 29 гласачи.[11]

На Македонски парламентарни избори во 2020 година, на овие избирачки места биле запишани вкупно 29 гласачи.[12]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „Населено место - Белотино“. www.strumica.gov.mk. Посетено на 2013-05-04.
 3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 10. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 29 декември 2019.
 11. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 29 декември 2019.
 12. „Парламентарни избори 2020“. Архивирано од изворникот на 2021-03-05. Посетено на 3 ноември 2020. line feed character во |title= во положба 21 (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]