Прејди на содржината

Орманли

Координати: 41°20′48″N 22°38′57″E / 41.34667° СГШ; 22.64917° ИГД / 41.34667; 22.64917
Од Википедија — слободната енциклопедија
Орманли
Орманли во рамките на Македонија
Орманли
Местоположба на Орманли во Македонија
Орманли на карта

Карта

Координати 41°20′48″N 22°38′57″E / 41.34667° СГШ; 22.64917° ИГД / 41.34667; 22.64917
Општина Струмица
Население 7 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 27047
Надм. вис. 600 мнв м
Орманли на општинската карта

Атарот на Орманли во рамките на општината

Орманли — село во Општина Струмица.

Географија и местоположба

[уреди | уреди извор]

Орманли се наоѓа во југоисточниот дел на Република Македонија. Од најблискиот град Струмица е оддалечен 17 километри.

Надморската височина во селото е 600 метри а површината на селото изнесува 682 ха.

Селото се граничи со Куклиш, Костурино, Мемешли, Дорломбос, Три Води.

Историја

[уреди | уреди извор]

Стопанство

[уреди | уреди извор]

Претежно занимање на населението е земјоделство. Обработливото земјиште во селото зафаќа површина од 42 ха[2].

Население

[уреди | уреди извор]
Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948203—    
1953234+15.3%
196180−65.8%
197180+0.0%
198187+8.7%
ГодинаНас.±%
1991102+17.2%
199494−7.8%
200234−63.8%
20217−79.4%

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 150 Турци.[3]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 34 жители, сите Турци.[4]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 7 жители, сите Турци.

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 500 203 234 80 80 87 102 94 34 7
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Општествени установи

[уреди | уреди извор]
 • Подрачно Основно училиште Даме Груев

Самоуправа и политика

[уреди | уреди извор]

Избирачко место

[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1832 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 13 гласачи.[10]

На Македонски парламентарни избори во 2020 година, на овие избирачки места биле запишани вкупно 15 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитости

[уреди | уреди извор]

Редовни настани

[уреди | уреди извор]

Личности

[уреди | уреди извор]

Култура и спорт

[уреди | уреди извор]

Иселеништво

[уреди | уреди извор]
 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „Населени места во Струмица“. http://www.strumica.gov.mk. Посетено на 2013-05-05. Надворешна врска во |publisher= (help)
 3. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 9. „Описи на ИМ“. Архивирано од изворникот на 2023-08-17. Посетено на 29 декември 2019.
 10. „Претседателски избори 2019“. Архивирано од изворникот на 2019-12-29. Посетено на 29 декември 2019.
 11. „Парламентарни избори 2020“. Архивирано од изворникот на 2021-03-05. Посетено на 3 ноември 2020. line feed character во |title= во положба 21 (help)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]