Попчево

Од Википедија — слободната енциклопедија
Попчево
Попчево 05.JPG

Глетка на Попчево

Попчево во рамките на Македонија
Попчево
Местоположба на Попчево во Македонија
Попчево на интерактивна карта

Карта

Координати 41°25′1″N 22°35′17″E / 41.41694° СГШ; 22.58806° ИГД / 41.41694; 22.58806Координати: 41°25′1″N 22°35′17″E / 41.41694° СГШ; 22.58806° ИГД / 41.41694; 22.58806
Општина Струмица
Население 221 жит.
(поп. 2021)[1]

Пошт. бр. 525 m
Шифра на КО 27050, 27550
Надм. вис. 525 мнв м
Слава Свети Илија
Попчево на општинската карта
Попчево во Општина Струмица.svg

Атарот на Попчево во рамките на општината
Commons-logo.svg Попчево на Ризницата


Попчево — село во Општина Струмица, во околината на градот Струмица.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Споменик на Ристоман Попчевски

Попчево се наоѓа во југоисточниот дел на Република Македонија. Сместено е во јужниот дел на Општина Струмица, недалеку од вештачкото езеро Водоча[2]. Селото е расположено на присојно место изложено на сончевите зраци, на западната падина на планината Еленица со отвореност кон југ. Непосредно на запад од Попчево е вештачкото езеро Водоча, додека непосредно на исток е помалото вештачко езеро на браната Маркова Река во долината на реката Тркања низ која води патот од Струмица за Валандово, кон север и исток е падината на Еленица со нискостеблеста ретка шума и пасишта, а кон југ е пространото обработено земјиште со многу ниви. Попчево е ридско село на сместено на надморска височина од 500 метри[2]. Од градот Струмица е оддалечно 9 километри во западен правец и е поврзано со новоизграден асфалтиран пат кој води преку Еленица покрај Цареви Кули, како и со исклучување од регионалниот пат за Валандово кај селото Раборци. Атарот на Попчево зафаќа простор од 15,3 км2 при што на него шумите зафаќаат површина од 562,5 ха, на пасиштата отпаѓаат 527 ха, а на обработливото земјиште 274 ха[2].

Селото се граничи со Раборци, Чепели, Плавуш, Баница, Водоча, Белотино, Струмица.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Претежно занимање на населението е земјоделство. Обработливото земјиште во селото зафаќа површина од 157 ха[3].

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
1948486—    
1953524+7.8%
1961625+19.3%
1971707+13.1%
1981553−21.8%
ГодинаНас.±%
1991460−16.8%
1994443−3.7%
2002343−22.6%
2021221−35.6%

Според податоците од 1873 година, селото имало 60 домаќинства со 295 жители христијани (Македонци).[4]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Попчево живееле 217 жители, сите Македонци.[5] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Попчево имало 240 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[6]

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 343 жители, од кои 342 Македонци и 1 останат.[7]

Селото Попчево е средна по големина населба со постојано, но не и драстично намалување на бројот на жителите[2]. Така, во 1961 селото имало 625 жители, а во 1994 се намалило на 443 жители, исклучиво македонско население[2].

Според последниот попис од 2021 година, во селото живеел 221 жител, од кои 203 Македонци, 1 останат и 17 лица без податоци.[8]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 217 240 486 524 625 707 553 460 443 343 221
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[9]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[10]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[11]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[12]

Родови[уреди | уреди извор]

Селото Попчево е населено со Македонци од православна христијанска вероисповед. Сите македонски родови од селото се староседелски односно старински, кои уште одамна живееле во ридскиот предел западно и јужно од Струмица при што нема доселеници од други подалечни краишта, односно постоеле преместувања во блиските соседни села Раборци, Три Води, Рич, Водоча. Родови или семејства коишто живеат во Попчево се: Тасеви, Кочеви, Бачеви, Ташеви, Пандеви, Ѓорѓиеви, Вучкови, Стојанови, Дерменџиеви, Николови, Коцеви, Атанасови, Ицеви.

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1768 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[13]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 270 гласачи.[14]

На Македонски парламентарни избори во 2020 година, на овие избирачки места биле запишани вкупно 257 гласачи.[15]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Родителите на фудбалерот Горан Пандев се родени во Попчево.

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија. Скопје: Патрија. стр. 241.
 3. „Населени места во Струмица“. http://www.strumica.gov.mk. Посетено на 2013-05-05. Надворешна врска во |publisher= (help)
 4. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.186-187.
 5. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 160.
 6. Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 106-107.
 7. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 8. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 9. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 10. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 11. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 12. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 13. „Описи на ИМ“. Посетено на 29 декември 2019.
 14. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 29 декември 2019.
 15. „Парламентарни избори 2020“. Посетено на 3 ноември 2020. line feed character во |title= во положба 21 (help)
 16. Бранко Ѓоргиев, "Ристоман Попчевски – револуционерот кој ја темпира бомбата на железничката станица во Гевгелија" ("Струмица денес", 07.10.2014)
 17. . Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том I, дел I. Скопје: Државен архив на Република Македонија. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)
 18. 18,0 18,1 . Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том I, дел II. Скопје: Државен архив на Република Македонија. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)
 19. . Јасмина Дамјановска; Ленина Жила; Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том II, дел II. Државен архив на Република Македонија. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]