Раборци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Раборци
Raborci - Strumica.JPG

Поглед кон селото

Раборци во рамките на Македонија
Раборци
Местоположба на Раборци во Македонија
Раборци на интерактивна карта

Карта

Координати 41°23′49″N 22°36′0″E / 41.39694° СГШ; 22.60000° ИГД / 41.39694; 22.60000Координати: 41°23′49″N 22°36′0″E / 41.39694° СГШ; 22.60000° ИГД / 41.39694; 22.60000
Општина Струмица
Население 77 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 27052
Надм. вис. 370 м
Слава Свети Кирил и Методиј
Раборци на општинската карта
Раборци во Општина Струмица.svg

Атарот на Раборци во рамките на општината
Commons-logo.svg Раборци на Ризницата


Раборци — село во Општина Струмица, во околината на градот Струмица.

Куќа во селото
Куќа во селото

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Раборци се наоѓа во југоисточниот дел на Република Македонија. Од најблискиот град Струмица е оддалечен 6 километри.

Надморската височина во селото е 370 метри а површината на селото изнесува 419 ха.

Селото се граничи со Костурино, Чепели, Попчево, Три Води, Струмица.

Историја[уреди | уреди извор]

Во текот на Втората светска војна, селото претрпило голема штета. По крајот на војната започнала изградбата на селото Раборци изгорено во 1944 година од Германците и веќе во 1945 година населението од ова село било сместено во нови домови.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Претежно занимање на населението е земјоделство. Обработливото земјиште во селото зафаќа површина од 18 ха[2].

Население[уреди | уреди извор]

Население во минатото
ГодинаНас.±%
194880—    
195398+22.5%
1961131+33.7%
1971155+18.3%
1981130−16.1%
ГодинаНас.±%
1991109−16.2%
1994112+2.8%
2002105−6.2%
202177−26.7%

Според пописот на населението на Македонија од 2002 година, селото има 105 жители, сите Македонци.[3]

Според последниот попис од 2021 година, во селото живееле 77 жители, од кои 64 Македонци, 1 Албанец, 1 останат и 11 лица без податоци.[4]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002 2021
Население 80 80 80 98 131 155 130 109 112 105 77
Извор за 1900 г.: Македонија. Етнографија и статистика.[5]; за 1905 г.: La Macédoine et sa Population Chrétienne.[6]; за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[7]; за 2021 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

 • Подрачно Основно училиште Даме Груев
 • ХМС Маркова река

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1835 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште. Во ова избирачко место е опфатено и селото Три Води.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 87 гласачи.[10]

На Македонски парламентарни избори во 2020 година, на овие избирачки места биле запишани вкупно 90 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
 2. „Населени места во Струмица“. http://www.strumica.gov.mk. Посетено на 2013-05-05. Надворешна врска во |publisher= (help)
 3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 4. „Оваа категорија опфаќа лица коишто учествуваат во вкупното резидентно население, но поради нивно одбивање да бидат попишани, неможност да бидат најдени на својата адреса на живеење и непотполност во работата на попишувачите не биле официјално попишани, туку за нив податоците биле преземени од административни извори и затоа не учествуваат во изјаснувањето за етничка припадност, вероисповед и мајчин јазик (Прочитајте повеќе...).“
 5. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 6. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 7. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 8. „Вкупно резидентно население на Република Северна Македонија според етничката припадност, по населени места, Попис, 2021“. Државен завод за статистика.
 9. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 10. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Парламентарни избори 2020“. Посетено на 3 ноември 2020. line feed character во |title= во положба 21 (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]