Дорломбос

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дорломбос
Dorlombos.jpg

Поглед кон селото

Дорломбос is located in Македонија
Дорломбос
Местоположба на Дорломбос во Македонија
Дорломбос на интерактивна карта

Координати 41°20′18″N 22°40′5″E / 41.33833° СГШ; 22.66806° ИГД / 41.33833; 22.66806Координати: 41°20′18″N 22°40′5″E / 41.33833° СГШ; 22.66806° ИГД / 41.33833; 22.66806
Општина Струмица
Население 117 жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО 27024
Надм. вис. 600 м
Дорломбос на општинската карта
Дорломбос во Општина Струмица.svg

Атарот на Дорломбос во рамките на општината
Commons-logo.svg Дорломбос на Ризницата


Дорломбос — село во Општина Струмица, во околината на градот Струмица.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Дорломбос се наоѓа во југоисточниот дел на Република Македонија. Од најблискиот град Струмица е оддалечен 20 километри.

Селото граничи со Куклиш, Орманли, Мемешли, Прстен, Булунтули, Бајрамбос, Свидовица

Надморската височина во селото е 600 метри а површината на селото изнесува 1156 ха.

Историја[уреди | уреди извор]

Според податоците на бугарските етнографи од XIX век, селото било чисто турско. Селото било дел од Дојранската каза на Отоманското Царство. Во „Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника“ се вели дека во 1873 г. селото имало 120 домаќинства со 250 Турци.[2]

На 13 август 1951 година на планината Беласица, близу селото Дорломбос биле убиени петте струмички студенти: Ѓорѓи Јармов, Мирко Пецев, Борис Белев, Стево Топчев и Ѓорги Костуранов, од страна на УДБА поради прогресивните идеи за независна Македонија, а под образложение дека сакале илегално да пребегаат во Грција.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Претежно занимање на населението е земјоделство и сточарство. Обработливото земјиште во селото зафаќа површина од 120 ха[3].

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Дорломбос живееле 550 жители, сите Турци.[4]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 117 жители, сите Турци.[5]

На табелата е прикажан бројот на жители низ сите пописни години:

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 550[4] 472 555 273 305 282 274 274 117

Општествени установи[уреди | уреди извор]

  • Подрачно Основно училиште Даме Груев

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Во селото постои избирачкото место бр. 1834 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 59 гласачи.[7]

На Македонски парламентарни избори во 2020 година, на овие избирачки места биле запишани вкупно 63 гласачи.[8]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. „Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.194-195.
  3. „Населено место - Белотино“. www.strumica.gov.mk. Посетено на 2013-05-04.
  4. 4,0 4,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.163.
  5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 29 декември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 29 декември 2019.
  8. „Парламентарни избори 2020“. Посетено на 3 ноември 2020. line feed character во |title= во положба 21 (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]