Муртино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Муртино
Assembly of Municipality Murtino.JPG

Поранешната општинска зграда

Муртино is located in Македонија
Муртино
Местоположба на Муртино во Македонија
Координати 41°24′55″N 22°43′36″E / 41.41528° N; 22.72667° E / 41.41528; 22.72667Координати: 41°24′55″N 22°43′36″E / 41.41528° N; 22.72667° E / 41.41528; 22.72667
Општина Струмица
Население 2209 жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 2432
Шифра на КО 27043, 27543
Надм. вис. 196 м
Слава Ѓурѓовден
Муртино на општинската карта
Муртино во Општина Струмица.svg

Атарот на Муртино во рамките на општината
Commons-logo.svg Муртино на Ризницата


Муртино — село во Општина Струмица, во околината на градот Струмица. Во периодот 1996-2004, селото било седиште на поранешната истоимена општина, која била споена со Општина Струмица.

Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Муртино се наоѓа во Струмичко Поле, во југоисточниот дел на Република Македонија. Од најблискиот град Струмица е оддалечен 8 км. Надморската височина во селото е 212 м а површината на селото изнесува 1.640 ха.

Селото граничи со Свидовица, Банско, Сачево, Моноспитово, Робово, Еднокуќево, Бајрамбос, Кочули.

Историja[уреди | уреди извор]

Селска чешма

Првите податоци за селото потекнуваат уште од турско време, кога првобитната местоположба на селото била на ридот кој се наоѓа на Беласица, јужно од сегашната положба на селото. Сегашната местоположба е некогашен чифлик на турскиот бег. Се верува дека името на селото потекнува од бегот Мурат, кому и му припаѓал и чифликот.

Првиот познат населеник е така наречениот дедо Јове, кој се преселил од мариовските села и дошол во Муртино, бидејќи убил тогаш некој познат турчин и за да не биде убиен се преселил со своето семејство. Тој имал неколку синови од кој најпознатиот се викал Атанас, тој бил кмет на селото и многу богат човек, го помагал Илинденското востание дури го криумчарел Гоце Делчев, преку Беласица за да оди во Солун. Давал пари за да се купи оружје, муниција итн. Сѐ уште има остатоци од ова семејство на Дедо Јове, сега познати како Јовевци, сите живеат во маалото наречено Чифлик.

Во селото била отворена една од првите евангелско-методистички цркви во Македонија. Кон почетокот на XX век, според статистиката од Бранков, бројот на протестантите во Струмичко изнесувал 624 лица, од кои 208 живееле во Муртино. Освен црква, во селото имало изградено и протестантско училиште. Нивниот број значително се намалил по крајот на Балканските војни.

Муртино во 1996 станува општина. Во општината биле и селата Моноспитово, Бансκо и Сачево. Општина Муртино постои два мандати, во првиот мандат κаκо градоначалниκ е избран Ацо Христов од редовите на партијата ВМРО-ДПМНЕ, по потеκло од Муртино. Во вториот мандат со лоκалните избори одржани во 2000 година κаκо градоначалниκ е избран Стојан Бансκолиев исто таκа од партијата ВМРО-ДПМНЕ, и осто со потеκло од Муртино. Со териториалната поделба во 2005 година, изгласана во собранието на Маκедонија, Општина Муртино е распуштена. Моноспитово се припојува во Општина Босилово, а Муртино со Бансκо и Сачево се припојуваат во Општина Струмица.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Претежно занимање на населението е земјоделството. Обработливото земјиште во селото зафаќа површина од 688 ха[1].

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) од 1900 година во Муртино живееле 560 жители, сите Македонци.[2]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Муртино имало 688 Македонци, од кои 480 под врховенството на Бугарската егзархија и 208 протестанти.[3]

Во 1961 година селото има 1.922 жители, додека во 1994 година има 2.159 жители.

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има 2.209 жители, од кои 2.203 Македонци, 2 Срби и 4 останати. Следува табела на националната структура на населението[4]

На табелата е прикажан бројот на населението низ сите пописни години:[5]

Година 1900 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 560[2] 688[3] 1.671 1.922 2.175 2.202 2.214 2.159 2.209

Општествени установи[уреди | уреди извор]

 • Основно училиште „Маршал Тито“
 • пошта
 • амбуланта
 • бензинска пумпа
 • земјоделско здружение „Агро унија“
 • ветеринарна станица
 • дом на културата
 • спортска сала
 • РЕ на ЈПКД Комуналец — Струмица

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постојат изборните места бр. 1840 и 1841 според Државната изборна комисија, сместени во основното училиште и месната заедница.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на овие изборни места биле запишани вкупно 1.721 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

На верскиот празник Свети Ѓорѓи, познат и како Ѓурѓовден се одржува трка со коњи.

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Населено место - Белотино“. www.strumica.gov.mk. Посетено на 2013-05-04.
 2. 2,0 2,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 160.
 3. 3,0 3,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 106-107.
 4. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
 5. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
 6. „Описи на ИМ“. Посетено на 21 декември 2019.
 7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 21 декември 2019.
 8. 8,0 8,1 8,2 . Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том I, дел I. Скопје: Државен архив на Република Македонија. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)
 9. . Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том I, дел II. Скопје: Државен архив на Република Македонија. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)
 10. . Јасмина Дамјановска; Ленина Жила; Филип Петровски (2016). Илинденски сведоштва. том II, дел II. Државен архив на Република Македонија. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)
 11. . Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2017). Илинденски сведоштва. том IV, дел II. Скопје: Државен архив на Република Македонија. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)
 12. . Јасмина Дамјановска, Ленина Жила и Филип Петровски (2017). Илинденски сведоштва. том IV, дел I. Скопје: Државен архив на Република Македонија. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: others (link)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]