Општина Муртино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Муртино
денес дел од Општина Струмица


Општи податоци
Седиште Муртино
Демографија
Население 6.544[1] жит.
Населени места
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Муртино — поранешна рурална општина во Македонија, создадена во 1996 година,[2] а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена со Општина Струмица. Центар на општината било селото Муртино.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Општина Муртино спаѓале следниве села: Банско, Моноспитово, Муртино и Сачево.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот попис од 2002 година, во Општина Муртино живеат 6.544 жители[1], од кои:

националност број
Македонци 5.606
Турци 901
Роми 17
Албанци 2
Срби 7
останати 9

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - КнигаX
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.