Општина Блатец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Општина Блатец

Map of Blatec Municipality.svg

Местоположба на поранешната Општина Блатец.
Грб на Општина Блатец
Грб
Општи податоци
Седиште Блатец
Демографија
Население 2.024[1] жит.
Населени места
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Блатец е поранешна општина во Источна Македонија. Општината била создадена во 1996 година[2] и престанала да постои во 2004 година, кога се припоила кон општината Виница. Центар на општината бил Блатец.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Општина Блатец спаѓале само два села, Блатец и Липец.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според пописот од 2002 година општината имала 2.024 жители, од кои:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот (PDF) на 11 септември 2020. Посетено на 22 август 2016.
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определувања на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано[уреди | уреди извор]