Општина Џепчиште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
За истоименото село, видете Џепчиште.
Општина Џепчиште
денес дел од Општина Тетово
Džepčište 001.jpg

Главна улица во Џепчиште

Знаме на Општина Џепчиште Грб на Општина Џепчиште
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Џепчиште
Регион Полошки Регион
Основана 1996-2004
Службен јазик македонски, албански
Демографија
Население 7.919[1] жит.
Населени места
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Џепчиште — рурална поранешна општина во Македонија, основана 1996 година[2], а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена на Општина Тетово. Седиште на општината било селото Џепчиште.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Општина Џепчиште спаѓале следниве села: Ѓермо, Једоарце, Отуње, Порој, Сетоле и Џепчиште.

Демографија[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, општината Џепчиште брои 7.919 жители,[1] од кои:

националност број
Македонци 90
Албанци 7.788
Турци 0
Роми 0
Власи 1
Срби 0
Бошњаци 0
останати 40

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот (PDF) на 9 април 2019. Посетено на 14 февруари 2015.
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано[уреди | уреди извор]