Општина Житоше

Од Википедија — слободната енциклопедија
Општина Житоше
денес дел од Општина Долнени


Општи податоци
Седиште Житоше
Демографија
Население 2.128[1] жит.
Населени места
Самоуправа
Контактни податоци

Општина Житошепоранешна рурална општина во Македонија, создадена во 1996 година,[2] а престанала да постои со законот за територијална поделба на Македонија од 2004 година, кога била припоена на Општина Долнени. Седиште на општината било селото Житоше.[2]

Населени места[уреди | уреди извор]

Во Општина Житоше спаѓаат следниве села: Локвени, Подвис и Житоше.

Население[уреди | уреди извор]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, општината Житоше имала 2.128 жители, од кои:[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Архивирано од изворникот на 2012-03-24. Посетено на 9 јуни 2020.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  2. 2,0 2,1 „Закон за територијалната поделба на Република Македонија и определување на подрачјата на единиците на локалната самоуправа, "Сл. Весник на Република Македонија" бр. 49/96 од 14.09.1996 година“.

Поврзано[уреди | уреди извор]