Општина Неготино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Неготино

Map of Negotino Municipality.svg

Знаме на Општина Неготино Грб на Општина Неготино
Знаме Грб
Општи податоци
Седиште Град Неготино
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Површина 426,46 км²
Службен јазик македонски
Демографија
Население 19.212 жит.
- проценка од 31.12.2016 19.327 жит.
Густина 45,05 жит/км²
Населени места
Народности Македонци
Локална управа
Градоначалник Тони Делков
Совет 15 члена
Контактни податоци
Седиште ул. Ацо Аџи Илов 2, 1440 Неготино
Телефон 043/361-045
Факс 043/361-933
Мреж. место Службен портал
Карта на Општина Неготино со селските атари.
Демографска карта на Општина Неготино со селските атари.

Општина Неготиноопштина во јужниот дел на Македонија. Административно седиште на општината претставува истоимениот град.

Географиja[уреди | уреди извор]

Општината се граничи со Општина Штип на север, Општина Конче и Општина Демир Капија на исток, Општина Градско и Општина Росоман на запад, и Општина Кавадарци на југ.

Историja[уреди | уреди извор]

На територијата на општината имало пет историски села: Вардар Чифлик, Кара Синанли, Кара Оџали, Кукуричани и Чешмедере.

Стопанство[уреди | уреди извор]

Население[уреди | уреди извор]

Според проценка од 2016, општина Неготино има 19.327 жители.[1]

народ вкупен број % од вкупното население
Македонци 17.768 92,48
Албанци 30 0,16
Турци 243 1,28
Роми 453 2,36
Власи 14 0,07
Срби 627 3,26
Бошњаци 1 0,01
други 76 0,40
религија вкупно
Православни 18.041
Муслимани 912
Католици 26
Протестанти 1
Други 232


Јазик вкупно
Македонски 18.749
Албански 30
Турски 69
Ромски 69
Влашки 14
Српски 242
Бошњачки 0
Други 39

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Градоначалник на општина Неготино е Тони Делков од редовите на СДСМ. Тој бил избран на локалните избори од 2017 година за мандат од четири години.[2] Советот на општина Неготино е составен од 15 члена. Според последните локални избори од 2017 година, членовите на советот според политичката припадност за мандатот 2017-2021 се:

  СДСМ: 8 места
  ВМРО-ДПМНЕ: 7 места

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]