Липа (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Липа
Поглед на Липа.jpg

Поглед на селото

Липа is located in Македонија
Липа
Местоположба на Липа во Македонија
Липа на интерактивна карта

Координати 41°28′45″N 22°14′47″E / 41.47917° СГШ; 22.24639° ИГД / 41.47917; 22.24639Координати: 41°28′45″N 22°14′47″E / 41.47917° СГШ; 22.24639° ИГД / 41.47917; 22.24639
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Coat of arms of Negotino Municipality.svg Неготино
Област Тиквеш
Население 0[1] жит.
(поп. 2002)
Пошт. бр. 1440
Повик. бр. 043
Шифра на КО 18022
Надм. вис. 350 м
Слава Свети Никола
Липа на општинската карта
Липа во Општина Неготино.svg

Атарот на Липа во рамките на општината
Commons-logo.svg Липа на Ризницата


Липа — раселено село во Општина Неготино, во областа Тиквеш, во околината на градот Неготино.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Куќи во селото

Селото се наоѓа во источниот дел на територијата на Општина Неготино, под југоисточната падина на планината Серта.[2] Селото е ридско, на надморска височина од 350 метри.[2]

Липа се наоѓа на ниска тераса на десната присојна страна на Дубљанска Река. Во селото се наоѓа бунар.[3]

Месностите во атарот на селото ги носат следниве имиња: Падина, Голема Нива, Капина, Локва и Бедник.[3]

Селото има збиен тип, а во минатото било чифличко.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

Денешното село било создадено од староседелци во некогашното селиште Стара Липа, кое се наоѓало во изворишниот дел на Дубљанска Река под врвот Бел Камен на Серта. Ова се случило во периодот 1820-1830 година.[3] На селиштето се наоѓаат остатоци на куќи, гробишта и црквиште.[3]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Поздравен знак во селото

Атарот зафаќа простор од 11,9 км2.[2]

Селаните главно биле сточари и земјоделци. До Балканските војни, селаните работеле на чифлигот на Хасан-бег од Кавадарци.[3]

Население[уреди | уреди извор]

Според статистиката на бугарскиот етнограф Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, селото Липа имало 120 жители, сите Македонци.[4] Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Липа имало 96 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[5]

Селото било наполно раселено по 1962 година, кога што броело двајца жители, македонско население.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото Липа немало жители.[1]

Во табелата во продолжение е направен преглед на населението во сите пописни години:

Година 1900[6] 1905[7] 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 120 96 64 111 2 0 0 0 0 0
Извор за 1948-2002 г.: Државен завод за статистика на РМ.[8]

Родови[уреди | уреди извор]

Липа било македонско село.[3]

Според истражувањата на Воислав Радовановиќ во 1924 година родови во селото се:

 • Староседелци: Камчевци (6 к.), порано живееле во месноста Стара Липа, во изворот на Дубљанска Река, под местото Бел Камен.
 • Доселеници: Ѓоргевци (1 к.), доселени се од селото Гарван (Стар Гарван) кај Радовиш во средината на XVIII век.

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Липова Езеро

Во XIX век, Липа било село во Тиквешката каза на Отоманското Царство.

Селото се наоѓа во Општина Неготино, која била една од ретките општини во Македонија, која не била воопшто менувана во поглед на нејзините граници со новата територијална поделба на Македонија во 2004 година.

Во периодот од 1965 до 1996 година, селото се наоѓало во рамките на големата општина Неготино. Селото припаѓало на општината Неготино и во периодот 1957-1962 година.

Во периодот 1952-1955, селото било дел од тогашната Општина Пепелиште, во која покрај селото Липа, се наоѓале и селата Брусник, Војшанци, Јанешево, Калањево, Криволак, Пепелиште, Пештерница, Црвени Брегови и Џидимирци. Во периодот 1950-1952, селото било дел од некогашната општина Бистренци, во која влегувале селата Бистренци, Војшанци, Иберли, Калањево, Корешница, Кошарка, Липа и Челевец.

Избирачко место[уреди | уреди извор]

Селото е опфатено во избирачкото место бр. 1232 според Државната изборна комисија, сместено во просториите на основното училиште во селото Војшанци. Во ова избирачко место се опфатени и селата Брусник, Војшанци и Калањево.[9]

На претседателските избори во 2019 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 315 гласачи.[10] На локалните избори во 2021 година, на ова избирачко место биле запишани вкупно 320 гласачи.[11]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Главната селска црква „Св. Атанасиј“
Археолошки наоѓалишта[12]
Цркви
Езера

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Слави[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Попис на Македонија“ (PDF). Завод за статистика на Македонија. 2002. Посетено на 27 октомври 2021.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Панов, Митко (1998). Енциклопедија на селата во Република Македонија (PDF). Скопје: Патрија. стр. 179. Посетено на 27 октомври 2021.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 3,4 3,5 3,6 3,7 Радовановиќ, Воислав (1924). Тиквеш и Раец. Белград. стр. 491–492.
 4. Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 155.
 5. Brancoff, D.M. La Macédoine et sa Population Chrétienne. Avec deux cartes ethnographiques, Paris, 1905, pp. 104-105.
 6. К’нчов, Васил. „Македонија. Етнографија и статистика“. Софија, 1900
 7. Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905.
 8. „Население по возраст и по пол, по населени места, според пописите спроведени во Република Македонија по Втората светска војна“. Државен завод за статистика.
 9. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
 10. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.
 11. „Локални избори 2021“. Посетено на 26 октомври 2021.
 12. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 234. ISBN 9989-649-28-6.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]