Пештерница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Пештерница е село во Општина Неготино, во околината на градот Неготино.


Пештерница
Пештерница is located in Македонија
Пештерница
Местоположба на Пештерница во Македонија
Општина Општина Неготино


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во источниот дел од областа Тиквеш, од левата страна на Вардар, на подножјето на Конечка Планина. Селото е ридско на надморска височина од 420 метри. Од градот Неготино населбата е оддалечена 13 километри.

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

За време на Османлиската Империја во селото се населиле Турци - Јуруци, кои во минатото заедно со другите јуручки села од Тиквешијата, ја формирале тиквешката јуручка оаза.

Според пописот на бугарскиот етнограф Васил К'нчов од 1900 година, во селото Пештерница биде запишани 110 жители, Турци.

Во 1953 година, во селото живееле 195 жители, од кои:

Турци - 109

Власи - 49

Македонци - 1

останати - 43

Иселувањето на турското население по Првата светска војна, а уште помасовно и во средината на педесетите години од XX век, го зафатило и селото Пештерница, но е едно од селата кои потоа не продолжило да егзистира, ненаселувајќи го друго население. Во 2002 година, селото е целосно раселено и нема жители.

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]