Прејди на содржината

Орта Маало

Координати: 41°37′54″N 22°5′49″E / 41.63167° СГШ; 22.09694° ИГД / 41.63167; 22.09694
Од Википедија — слободната енциклопедија
Орта Маало
Орта Маало во рамките на Македонија
Орта Маало
Местоположба на Орта Маало во Македонија
Орта Маало на карта

Карта

Координати 41°37′54″N 22°5′49″E / 41.63167° СГШ; 22.09694° ИГД / 41.63167; 22.09694
Регион  Вардарски
Општина Неготино
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 591 м
Орта Маало на општинската карта

Атарот на Орта Маало во рамките на општината
Орта Маало на Ризницата

Орта Маало или Орта Мале — историско село во Штипско, денес во најсевернот дел на атарот на Црвени Брегови, Општина Неготино.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓало на 20 км југозападно од Штип, во северозападното подножје на Конечка Планина (Серта), на 5 км источно од Хаџи-Сејдели.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Орта Маало било турско село во Штипската каза. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. Јокари Орта Махле имало 190 жители, а Ашаки Орта Махле - 115 жители, сите Турци.[2]

На етничката карта од 1927 г. Леонард Шулце Јена показва Орта махале (Orta Mahale) е покажано заедно со соседното маало Дуванци (Доганли, Doganli) како села со нејасен етнички состав.[3]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 10 до 25 Турци.[4]

Родови[уреди | уреди извор]

Орта Маало било турско село.

Според истражувањата од 1920-1924, родови во селото:

  • Доселеници: Хаџи-Агушлар (6 к.), Ѓеримамиџалар (4 к.), Курдалилар (3 к.), Рустемлер (3 к.), Кадирамиџалардан (1 к.), стари доселеници од Турција, по потекло Јуруци; Латифовци (1 к.) доселени во 1913 година од селото Кара Оџали, а таму во 1908 година од селото Пештерница; Усин-Јајалар (4 к.) доселени биле во 1913 година од раселеното село Дуванци; Незирлар (1 к.) доселени во 1913 година од селото Кара Оџанли; Оџанан (1 к.) доселени од селото Шеоба.[5]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Иселеници има во Турција.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 231 - 232.
  3. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
  4. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.
  5. . Радовановиќ, Воислав (1924). Тиквеш и Раец. Белград. Отсутно или празно |title= (help)CS1-одржување: друго (link)