Вардар Чифлик

Координати: 41°33′17″N 22°06′04″E / 41.55472° СГШ; 22.10111° ИГД / 41.55472; 22.10111
Од Википедија — слободната енциклопедија
Вардар Чифлик
Вардар Чифлик во рамките на Македонија
Вардар Чифлик
Местоположба на Вардар Чифлик во Македонија
Вардар Чифлик на карта

Карта

Координати 41°33′17″N 22°06′04″E / 41.55472° СГШ; 22.10111° ИГД / 41.55472; 22.10111
Регион  Вардарски
Општина Неготино
Население нема жит.
(поп. 2021)[1]

Шифра на КО
Надм. вис. 139 м
Вардар Чифлик на општинската карта

Атарот на Вардар Чифлик во рамките на општината
Вардар Чифлик на Ризницата

Вардар Чифлик — историско село во Тиквешијата, чие земјиште денес е во атарот на Црвени Брегови, Општина Неготино.

Географија[уреди | уреди извор]

Селото било сместено на левиот брег на реката Вардар, спроти селото Криволак.

Историја[уреди | уреди извор]

Во XIX век Вардар Чифлик ѝ припаѓал на Штипска каза. Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија. Етнографија и статистика“) во 1900 г. селото имало 90 жители, сите Македонци.[2][3]

Населението потпаднало под врховенството на Бугарската егзархија. Во статистиката на егзархискиот секретар Димитар Мишев („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 г. Вардар чифлик (Vardar-Tchiflik) имал 48 жители, Македонци.[2][4]

На етничката карта од 1927 г. Леонард Шулце Јена го означил Вардар чифлик (Vardar čiflik) како македонско село.[5]

Според германска карта издадена во 1941 година, а заснована на пописот на Кралството Југославија од 1931 година, селото имало 10 до 25 Македонци.[6]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Пописна слика на населените места во Македонија, Попис 2021“. Државен завод за статистика. Посетено на 22 декември 2022.
  2. 2,0 2,1 Како што е општопознато, Македонците во бугарските извори се присвојуваат и водат како Бугари, и покрај признанието дека самите се изјаснувале како Македонци.
  3. Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 231.
  4. Brancoff, D.M. La Macedoine et sa Population Chretienne, Paris, 1905, рр. 136-137.
  5. Leonhard Schultze Jena. "Makedonien, Landschafts- und Kulturbilder", Jena, G. Fischer, 1927
  6. „200K Volkstumskarte Jugoslawien“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]