Курија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Курија
Курија is located in Македонија
Курија
Местоположба на Курија во Македонија
Координати 41°31′35″N 22°00′50″E / 41.52639° СГШ; 22.01389° ИГД / 41.52639; 22.01389Координати: 41°31′35″N 22°00′50″E / 41.52639° СГШ; 22.01389° ИГД / 41.52639; 22.01389
Регион Logo of Vardar Region.svg Вардарски
Општина Неготино
Население 213 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 18021
Надм. вис. 210 м
Мреж. место Курија
Курија на општинската карта
Курија во Општина Неготино.svg

Атарот на Курија во рамките на општината

Курија — село во Општина Неготино, во околината на градот Неготино. На двете страни од реката Луда Мара распослани 80-тина куќи, а во околината богато земјиште на кое се одгледуваат разни земјоделски култури. До селото се доаѓа по асфалтен пат од Неготино или преку Градско на надвозникот кај Кукуричани низ Гоцевата шума по асфалтен пат во должина од 3 километри.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Селото се наоѓа во областа Тиквеш, на потегот помеѓу Црна Река и Луда Мара (Ваташка Река). Селото е рамничарско, на надморска височина од 158 метри. Од градот Неготино е оддалечено 7 километри.

Историја[уреди | уреди извор]

Стопанство[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Курија живееле 213 жители, сите Македонци.[1]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Курија имало 136 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[2]

Според пописот од 2002 година, во селото Курија живееле 214 жители:[3]

На табелата е прикажан бројот на населението низ сите пописни години:[4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1994 2002
Население 213[1] 136[2] 482 519 400 338 292 234 214

Родови[уреди | уреди извор]

Курија е македонско село

Како родови во селото се спомнуваат:

  • Доселеници: Бојковци (2 к.) доселени се на чифлик, но не се знае од каде се доселени; Трајковци (2 к.) доселени се во 1866 година од селото Ногаевци кај Велес; Стојановци (1 к.) доселени се во 1888 година од селото Долни Дисан; Брдаровци (1 к.) доселени се во 1902 година од селото Сопот; Бошковци (2 к.) доселени се во 1902 година од селото Марена; Јовановци (2 к.) доселени се во 1902 година од селото Сопот; Науновци (1 к.) доселени се во 1904 година од селото Рибарци; Росоманлије (1 к.) доселени се во 1906 година од селото Росоман; Уланчетовци (1 к.) доселени се во 1906 година од селото Уланци кај Велес; Дзафовци (1 к.) доселени се во 1907 година од селото Кукуричани; Дрчевци (1 к.) доселени се во 1909 година од селото Драчевица; Ѓорчевци (1 к.) доселени се во 1911 година од селото Бегниште; Кара-Бошковци (1 к.) доселени се во 1911 година од селото Марена; Бошковци (1 к.) доселени се во 1913 година од селото Куманичево.[5]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Самоуправа и политика[уреди | уреди извор]

Изборно место[уреди | уреди извор]

Во селото постои изборното место бр. 1235 според Државната изборна комисија, сместени во просториите на основното училиште.[6]

На претседателските избори во 2019 година, на ова изборно место биле запишани вкупно 141 гласачи.[7]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Иселени се Ташовци. Они се иселиле во Штип и Прилеп.[5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр. 154.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. „La Macédoine et sa Population Chrétienne“. Paris, 1905, pp. 104-105.
  3. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  5. 5,0 5,1 Радовановиќ, Воислав. Тиквеш и Рајец.
  6. „Описи на ИМ“. Посетено на 3 ноември 2019.
  7. „Претседателски избори 2019“. Посетено на 3 ноември 2019.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]