ПУ „Гоце Делчев“ - Курија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гоце Делчев

Поглед на основното училиште
Поглед на основното училиште
Место
Општина: Општина Неготино
Наречено по: Гоце Делчев
Нас. место: Курија
Адреса: с. Курија
Основни информации
Настава на: македонски
Контактни информации

Основно училиште „Гоце Делчев“ (официјално: Подрачно основно општинско училиште „Гоце Делчев“ - Курија; скратено: ПООУ „Гоце Делчев“) — подрачно основно училиште во селото Курија, составен дел на истоименото училиште од градот Неготино.[1]

Училиштето е именувано по македонскиот револуционер Гоце Делчев.

Местоположба[уреди | уреди извор]

Објектот на училиштето се наоѓа во самото село Курија.

Настава[уреди | уреди извор]

Во училиштето се изведува настава од прво до петто одделение и наставата се изведува единствено на македонски наставен јазик.

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Историјат“. македонски: ОУ „Гоце Делчев“ - Неготино. Посетено на 17 октомври 2021.

Координати: 41°31′37″N 22°0′40″E / 41.52694° СГШ; 22.01111° ИГД / 41.52694; 22.01111