Влакно (Курија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Влакно is located in Македонија
Влакно
Местоположба на Влакно во Македонија
Местоположба 41°31′10″N 22°00′28″E / 41.51944° СГШ; 22.00778° ИГД / 41.51944; 22.00778Координати: 41°31′10″N 22°00′28″E / 41.51944° СГШ; 22.00778° ИГД / 41.51944; 22.00778
Основни податоци
Место Курија
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период неолитско време
бронзено време
Портал „Археологија“

Влакноархеолошко наоѓалиште во неготинското село Курија. Претставува населба од неолитот и бронзеното време.

На оддалеченост од 1 км јужно од селото, на десниот брег на Куријачка Река има рид со доминантна положба. На неговата западна падина, која благо се спушта кон коритото на реката, при изградбата на далноводот се најдени остатоци од двослојна праисториска населба. На површината има фрагменти од керамички садови со црна и црвена монохромна боја, орнаменти изведени во импресотехника, како и орудија од камен и кремен.[1]

Наодите се чуваат во Музејот во Неготино.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 235. ISBN 9989-649-28-6.