Оградиште (Курија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Оградиште is located in Македонија
Оградиште
Местоположба на Оградиште во Македонија
Местоположба 41°32′26″N 22°02′49″E / 41.54056° СГШ; 22.04694° ИГД / 41.54056; 22.04694Координати: 41°32′26″N 22°02′49″E / 41.54056° СГШ; 22.04694° ИГД / 41.54056; 22.04694
Основни податоци
Место Курија
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период римско време
Портал „Археологија“

Оградиштеархеолошко наоѓалиште во неготинското село Курија. Претставува населба од римско време.

На сесевероисточниот раб од селото, од десната страна на стариот пат Неготино-Курија, во нивата на М. Штерјова и во лозјето на Б. Николов се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси, градежен материјал и делови од архитектонска пластика.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 235. ISBN 9989-649-28-6.