Јака Чешма (Тремник)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Јака Чешма
археолошко наоѓалиште
Јака Чешма is located in Македонија
Јака Чешма
Местоположба на Јака Чешма во Македонија
Местоположба 41°26′21″N 22°09′12″E / 41.43917° N; 22.15333° E / 41.43917; 22.15333Координати: 41°26′21″N 22°09′12″E / 41.43917° N; 22.15333° E / 41.43917; 22.15333
Основни податоци
Место Тремник
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
среден век
Портал „Археологија“

Јака Чешма или Цркварархеолошко наоѓалиште во неготинското село Тремник. Наоѓалиштето претставува некропола од римско време и среден век. Се наоѓа на источната периферија на селото, на простор со големо сакрално значење. Во 1981 година Републичкиот завод за заштита на спомениците на културата извршил истражување и документирање на 10 гроба со конструкции од камени плочи - тип циста. Само во 4 гроба биле најдени прилози карактеристични за XIV век.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 236, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Ископувања на Мали Дол