Маркова Нога (Војшанци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маркова Нога
археолошко наоѓалиште


Местоположба 41°22′56″N 22°07′00″E / 41.38222° СГШ; 22.11667° ИГД / 41.38222; 22.11667Координати: 41°22′56″N 22°07′00″E / 41.38222° СГШ; 22.11667° ИГД / 41.38222; 22.11667
Основни податоци
Место Војшанци
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Маркова Ногаархеолошко наоѓалиште во неготинското село Војшанци. Претставува населба од доцноантичко време.

На 2,5 км источно од селото, на десната страна од долот наречен Солена Река се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Наоѓалиштето Маркова Нога се наоѓа на источната периферија на селото, на граничниот појас помеѓу селските атари на селата Војшанци и Бистренци, на десниот брег на потокот на Солена Река.[2]

Особености[уреди | уреди извор]

На наоѓалиштето имаме присуство на продолжение од праисторијата до доцната антика, за што сведочат мноштвото фрагменти од временски и морфолошки различна керамика. Тука среќаваме елементи од градежен материјал, меѓу кои преовладува каменот. Покрај тоа откриени се и фрагменти и делови од воденички камења и питоси. Среќаваме и информации за римски пари, парчиња од архитектонска и склуптурна пластика. Во највисоката зона на наоѓалиштето, темелите се доведуваат во врска со храм, а во близина се и гробовите од големи камени плочи. На наоѓалиштето има и мали фрагменти од надгробни плочи со грчки натпис.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 226. ISBN 9989-649-28-6.
  2. 2,0 2,1 Винчиќ, Живојин (1996). 1000 години антика во тиквешијата. Неготино: Собрание на Општина Неготино.