Стара Липа (Липа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стара Липа


Местоположба 41°28′45″N 22°14′47″E / 41.47917° СГШ; 22.24639° ИГД / 41.47917; 22.24639Координати: 41°28′45″N 22°14′47″E / 41.47917° СГШ; 22.24639° ИГД / 41.47917; 22.24639
Основни податоци
Место Липа
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Стара Липаархеолошко наоѓалиште во неготинското село Липа. Наоѓалиштето претставува средновековна црква и некропола. Се наоѓа на 3,5 км северно од селото, на терен што претставува мала котлина. На површината лежат урнатини од објект поставен во правец исток-запад, а во непосредната близина аморфни плочи од гробни конструкции, поставени во правец запад-исток.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 235, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069