Гробишта (Криволак)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гробишта is located in Македонија
Гробишта
Местоположба на Гробишта во Македонија
Местоположба 41°31′37″N 22°7′14″E / 41.52694° СГШ; 22.12056° ИГД / 41.52694; 22.12056Координати: 41°31′37″N 22°7′14″E / 41.52694° СГШ; 22.12056° ИГД / 41.52694; 22.12056
Основни податоци
Место Криволак
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период среден век
Портал „Археологија“

Гробиштаархеолошко наоѓалиште во неготинското село Криволак. Наоѓалиштето претставува средновековна некропола. На западниот раб, веднаш кај влезот во селото, во 1972 година при изградбата на асфалтниот пат е уништен дел од некропола. Во профилите од засеците на патот се гледаат гробови со конструкција од камени плочи, поставени во правец запад-исток. Кај мештаните се чуваат повеќе археолошки предмети најдени во гробовите.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 234, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069