Такрагина Чешма (Долни Дисан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Такрагина Чешма
археолошко наоѓалиште
Такрагина Чешма is located in Македонија
Такрагина Чешма
Местоположба на Такрагина Чешма во Македонија
Местоположба 41°25′40″N 22°5′44″E / 41.42778° СГШ; 22.09556° ИГД / 41.42778; 22.09556Координати: 41°25′40″N 22°5′44″E / 41.42778° СГШ; 22.09556° ИГД / 41.42778; 22.09556
Основни податоци
Место Долни Дисан
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Такрагина Чешмаархеолошко наоѓалиште во околината на село Долни Дисан. Наоѓалиштето претставува населба од доцноантичкото време. На северниот раб на селото се среќаваат фрагменти од керамички садови, питоси и градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче, Грозданов, Цветан (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 232, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.