Прејди на содржината

Рамно Поле (Брусник)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Рамно Поле — населба од доцноантичкото време. На 500 метри северно од селото Брусник, по површината на нивите на В. Крстев, М. Манев и соседните ниви има повеќе грамади од камен, фрагменти од керамички садови, питоси, тегули и имбрекси.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069