Чичан Тарла (Калањево)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Чичан Тарла — населба од доцноантичко време. На околу 7 километри североисточно од селото Калањево, на десниот брег на долот Долни Промет, кој претставува блага тераса што се спушта кон реката, се забележуваат фрагменти од ќерамички садови, питоси, тегули и имбрекси.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069