Прејди на содржината

Керамитчето (Црвени Брегови)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Керамитчето — населба од среден век. На 10 км југоисточно од селото, покрај Вардар, со обработувањето на земјата се открива градежен материјал..[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069