Брест (Криволак)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брест

Карта

Местоположба 42°32′36″N 22°05′57″E / 42.54333° СГШ; 22.09917° ИГД / 42.54333; 22.09917Координати: 42°32′36″N 22°05′57″E / 42.54333° СГШ; 22.09917° ИГД / 42.54333; 22.09917
Основни податоци
Место Криволак
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (населба).svg населба Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период доцноантичко време
Портал „Археологија“

Брестархеолошко наоѓалиште во неготинското село Криволак. Претставува населба и некропола од доцноантичкото време.

На околу 3 км северно од селото, во близината на левиот брег на реката Вардар, на една блага падина се пронајдени гробови со камена конструкција од типот циста. Во близината на гробовите, односно некрополата, се среќаваат фрагменти од керамички садови и многуброен градежен материјал.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 234. ISBN 9989-649-28-6.