Криво Мовче (Неготино)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Криво Мовче - Расадник археолошко наоѓалиште во градот Неготино. Наоѓалиштето претставува утврдена населба од римското време и доцноантичкото време. На околу 1,5 км западно од градот, по површините на нивите се среќаваат фрагменти од керамички садови и градежен материјал.[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 235, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069