Прејди на содржината

Прибошовец (Вешје)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Прибошовец - Рамништеутврдување од среден век. Од десната страна на патот што води од селото Вешје за селото Прждево, на 3 км североисточно од селото се наоѓа правоаголен објект со димензии од 50 џ 70 м, во кој има расфрлен градежен камен и фрагменти од питоси.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069