Градиште (Војшанци)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градиште (Војшанци) (05).jpg

Платото на кое се наоѓа наоѓалиштето.

Градиште is located in Македонија
Градиште
Местоположба на Градиште во Македонија
Местоположба 41°28′24.92684″N 22°09′58.01951″E / 41.4735907889° СГШ; 22.1661165306° ИГД / 41.4735907889; 22.1661165306Координати: 41°28′24.92684″N 22°09′58.01951″E / 41.4735907889° СГШ; 22.1661165306° ИГД / 41.4735907889; 22.1661165306
Основни податоци
Место Војшанци
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (утврдена населба).svg утврдена населба


Период хеленистичко
римско време
Портал „Археологија“

Градиштеархеолошко наоѓалиште во неготинското село Војшанци. Претставува утврдена населба од хеленистичко и римско време.[1]

Галерија[уреди | уреди извор]


Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 226. ISBN 9989-649-28-6.