Двата Гроба (Долни Дисан)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Двата Гроба is located in Македонија
Двата Гроба
Местоположба на Двата Гроба во Македонија
Местоположба 41°25′40″N 22°5′44″E / 41.42778° СГШ; 22.09556° ИГД / 41.42778; 22.09556Координати: 41°25′40″N 22°5′44″E / 41.42778° СГШ; 22.09556° ИГД / 41.42778; 22.09556
Основни податоци
Место Долни Дисан
Општина Неготино
Тип

Археомак 2.0 графички знак (вила рустика).svg вила рустика Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Двата Гробаархеолошко наоѓалиште во околината на село Долни Дисан. Наоѓалиштето претставува вила рустика и некропола од римското време. На околу 1 км југоисточно од селото од двете страни на патот за Вешје, по површината можат да се видат обработени плочи од гробови од типот циста. На северозападната страна на наоѓалиштето се наоѓа траса на ѕид, на одделни места висок 1,50 м, широк околу 2,5 м. Овде е најдена и една стела со старогрчки натпис која се чува кај Диме Стојанов од истото село.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче, Грозданов, Цветан (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 231, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.