Чешма (Вешје)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Романовец - Св. Неделанаселба и топилница од римско време. Среде село, околу чешмата, во соседните бавчи и дворови се среќаваат остатоци од топена железна руда. Случајно се најдени и повеќе монети од кои едни се чуваат во Музејот на Македонија[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069