Прејди на содржината

Јагнила (Вешје)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Јагнила вила рустика од доцна антика. На 2 км западно од селото, на две помали тераси има доста добро обработен градежен камен. С. Кулева и А. Ристова, при орање во своите ниви, извадиле неколку питоси. Исто така, била најдена монета искована во времето на Фаустина Постарата.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069