Прејди на содржината

Барите (Долни Дисан)

Координати: 41°25′40″N 22°5′44″E / 41.42778° СГШ; 22.09556° ИГД / 41.42778; 22.09556
Од Википедија — слободната енциклопедија
Барите – Кочеви Грамади


Местоположба 41°25′40″N 22°5′44″E / 41.42778° СГШ; 22.09556° ИГД / 41.42778; 22.09556
Основни податоци
Место Долни Дисан
Општина Неготино
Тип

 храм  некропола


Период римско време
Портал „Археологија“

Барите – Кочеви Грамадиархеолошко наоѓалиште во околината на село Долни Дисан. Претставува храм и некропола од римското време. На 2 км источно од селото, во нивите што некогаш им припаѓале на И. и В. Јанчеви, биле откриени монети на Каракала. Во 1994 година, при подготвувањето на теренот за лозов насад се откриени десетина надгробни споменици и делови од монументален објект.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче, Грозданов, Цветан (1996). Археолошка карта на Република Македонија. стр. 231, Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069.