Градиште (Липа)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Градиште — утврдена населба од доцноантичкото време. На околу 4 километри јужно од неготинското село Липа, лево од патот што води за селото Бистренци има висок рид со доминантна положба. На врвот, кој претставува зарамнето плато, се гледаат остатоци од одбранбен бедем што го опкружуваат.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069